Yeni Mercedes E Serisi Üst Orta Segmentte Rekabeti Kızıştırıyor

Yeni Mercedes E Serisi Üst Orta Segmentte Rekabeti Kızıştırıyor

Mercedes E 180, E 220 d 4MATIC, E 300, E 350 d ve Tüm E Serisinde hangi özellikleri yeni? Öğrenmek için hemen Otoshops'u ziyaret edebilirsiniz!

Otomotiv devi Mercedes’in 2017 yılında piyasaya sürdüğü yeni E serisi modeli, üst orta segmentte dengeleri değiştireceğe benziyor. Araç, 1,6 motor seçeneğiyle Türkiye’de de satışa sunuluyor.


1995 yılında ilk kez orta üst segmentte piyasaya sürülen Mercedes E serisi, piyasaya ilk girdiği günden itibaren otomobil dünyasındaki saygın konumunu koruyor. 2017 yılıyla birlikte daha önceki yıllarda edindiği geniş hayran kitlesini heyecanlandıracak bir modelle karşımıza çıkan yeni Mercedes E Serisi, şık tasarım özelliği ile üstün güvenlik ve konfor birlikteliğini sürücülerin beğenisine sunuyor. Lüks yapısını teknik bakımdan kusursuz donanımlarla destekleyen araç, sürücüsüne performans anlamında da mükemmellik sunuyor.

Yeni Mercedes E Serisi’ne Yakından Bakış 

Yeni Mercedes E Serisi, Mercedes-Benz’in üretim felsefesi haline gelen şık tasarım özelliği ile dikkat çekiyor. Tasarım harikası araçta; uzun ve geniş kaput, yuvarlak yapılı ön farlar ile büyük hava girişlerine sahip geniş ön yüz rafine yapısı, sportif görünüm altında yüksek standartlara da uygunluk içeriyor.

Yeni Mercedes E Serisi’nde oluşturulan şık tasarımı, yüksek performansa sahip yeni nesil motorlar destekliyor. Daha önceki seride sunulan dört silindirli benzinli E 200 ve dört silindirli dizel E 220 d motor seçenekleri, yerini yeni E Serisi’nde E 180, E 220 d 4MATIC, E 300 ve E 350 d versiyonlarına bırakıyor.

E Serisi ailesine katılan motor seçenekleri, beraberinde büyük yenilikler de getiriyor. Eski serilerde kullanılan 2.1 litre hacimli turbo dizel motorun hacmi artık 2 litre olarak karşımıza çıkıyor. Göze çarpan bir diğer yenilik ise E 220 d 4MATIC versiyonunda sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi olan 4MATIC’in kullanıcılara sunulmuş olması. Böylelikle yeni Mercedes E Serisi’nde üst düzey bir yol tutuşu ile güvenli bir sürüş olanağı sunuluyor. 

Yeni Mercedes E Serisi’nde Etkileyici Donanım: Drive Pilot 

Yeni E Serisi’nde üst düzey teknoloji içeren donanım seçeneği olarak Drive Pilot sistemi karşımıza çıkıyor. Bu sistem, Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı olarak Türkiye’de sunulan Yeni E Serisi’nde de görülüyor. Yeni donanım, sürücüyü çok şeritli yollardaki sollama manevralarında desteklemekle birlikte şerit değiştirmeyi kolaylaştırıyor. Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı, araç hızının 80 ile 180 km/saat aralığında olduğu zamanlarda sürücünün geçmek istediği şeridin uygunluğuna göre direksiyona müdahale ederek aracı o şeride geçiriyor. Sistemin devreye girmesi için sürücünün iki saniye boyunca sinyal lambasını açık tutması gerekliliği bulunuyor. Bu sistem ile yeni E Serisi’nde sürücüye, uzun seyahatlerde ve sıkışık trafik durumlarında kolaylık sağlamak amaçlanıyor. Ayrıca etkileyici donanımsal özelliğe sahip bu sistem, isteğe bağlı bir şekilde sürücülerin kullanımına sürülüyor.

Mercedes E Serisi Park Sisteminde Kolaylık Sağlayan Yenilik 

Yeni Mercedes E Serisi ile birlikte park etmek ve park halindeki aracı yerinden çıkartmak teknolojinin getirdiği yenilikler ile sorun olmaktan çıkıyor. Artık sürücüler akıllı telefonlarına yükleyecekleri uygulama ile araçlarını park edebiliyorlar. Araç Dışından Park Etme Yardımcısı adındaki sisteme sürücüler, Mercedes-Benz tarafından geliştirilen Android ve iOS destekli uygulama ile ulaşabiliyorlar. 

Araç Dışından Park Etme Yardımcısı sisteminin çalışması için sürücünün tek yapması gereken akıllı telefonu ile aracın en fazla üç metre civarında bulunması. Böylelikle daha önceden sisteme tanımlanan akıllı telefon, aracın park etme sistemine bağlanarak aracı park edildiği yerden çıkarıyor. Park etme işlemi ise, sürücünün sistemde yer alan park senaryolarından birini seçmesiyle gerçekleşiyor. Araç Dışından Park Etme Yardımcısı da tıpkı Drive Pilot donanımı gibi sürücünün isteğine bağlı kullanım seçeneği sunuyor.