Hyundai i30 Nasıl Bir Araba? İnceleme ve Yorumlar

Hyundai i30 Nasıl Bir Araba? İnceleme ve Yorumlar

21.03.2018

Hyundai i30 Nasıl Bir Araba? İnceleme ve Yorumlar
Hyundai i30 nasıl bir araba? Detaylı inceleme yazımızda i30 özelliklerini, kullanıcı yorumlarını ve detaylı bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz!

Ülkelerin, şehirlerin hatta kasabaların kendilerine özgü araç kullanma stilleri vardır. Bu stillerin değişiklik göstermesi kimi zaman yollar yüzünden, kimi zaman halkın trafik kurallarına olan yaklaşımından, kimi zaman da sosyoekonomik durumlardan kaynaklanır. Ama tüm bu değişkenliğe karşı kullanıcısını rahat ettiren otomobillerin başında Hyundai i30 geliyor. Modern tasarımıyla dikkat çeken, benzinli ve dizel seçenekleri olan, ilk kez 2007 senesinde yollara düşen Hyundai i30 2012’deki Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı’nın (Euro NCAP) dayanıklılık/çarpışma testinden beş yıldız almıştı. 


 Hyundai ailesinin C sınıfında konumlanan Hyundai i30’un ikinci el fiyatları 34.000 ile 110.000 TL arasında değişiyor. i30’un üçüncü neslini bundan iki sene önce duyuran Hyundai, Avrupa motorunun gelişmiş teknolojisiyle uygun fiyatlı Asya arabasını bu marka altında birleştirdi. Kullanıcılarının yaptığı yorumlarda da en çok tasarım, teknoloji ve cazip fiyat özelliklerine değinilen yeni Hyundai i30’un modellerinde ise eski tasarımın güncellendiği dikkatlerden kaçmıyor. Araçtaki 7 ileri DCT- Çift Kavramalı Şanzıman’ın (DTC) da ayrıca geliştirildiği biliniyor. Hyundai i30’un üçüncü neslinden önce kullanılan 6 ileri vitesli tork konvertörlü şanzıman, güncellenen modellerde yerini 7 ileri DCT- Çift Kavramalı Şanzıman’a (DTC) bırakıyor ve bu da otomatik vites ile sürüş keyfini daha çok katlamanıza imkan sağlıyor.

Yeni kasa Hyundai i30
Ülkemizde Elite ve Style donanım opsiyonlarının, 1.4 litre benzinli ve 1.6 litre dizel olmak üzere iki ayrı motor seçenekleriyle sunulduğu yeni kasa Hyundai i30’un bagaj hacmi, bir önceki jenerasyona göre 17 litre daha geniş. 1.4 litre benzinli modelde T-GDI ünite 6000 devirde 140 beygir güç üretiyor. Teknolojik olarak Hyundai i30’un özelliklerinde Yorgunluk Tespit Sistemi ise öne çıkıyor. Sürüş deneyimi boyunca direksiyon açısının, kullanılan trafik şeridinin ve araç kullanım süresinin verilerinin kaydedildiği sistemde ortaya çıkan analizler sürücünün yorgunluk durumunu belirliyor ve araç, sürücüye görsel ve işitsel uyarılarda bulunuyor. Otomatik Acil Fren Destek Sistemi (AEB) ve Önden Çarpışma Uyarı Sistemi’nin (FCWS) yanı sıra Kör Nokta Uyarı Sistemi’ne (BSD) vurgu yapmak gerek. Zira bu sistem sayesinde sadece araç sahibinin değil, trafikteki diğer yolcuların da güvenliği sağlanmış oluyor. Bütünüyle yenilenen Hyundai i30’un ön kasa dizaynındaki led farları, kademeli ızgara sistemi de kullanıcılar tarafından büyük beğeni topluyor. Motorunun tamamen yenilenen çekiş gücü ve sınıfının dayanıklılığı ile Hyundai i30, yolculuğunuzu zevkli ve keyifli bir deneyime dönüştürüyor.

Hyundai i30 dizel otomatik
Hyundai i30 dizel ise pek çok teknik özelliğiyle öne çıkan bir araba olmasının yanında cep yakmamasıyla da önemli. İkinci jenerasyonunda ortaya çıkan 136 HP’lik dizel motor ve DCT şanzıman, hem ekonomik olarak sizi sarsmıyor hem de yolculuğunuz boyunca sizi yormuyor. 7 ileri vitesli çift kavramalı Hyundai i30 dizel otomatik şanzıman sayesinde, vites geçişlerini hissetmiyorsunuz ve ayrıca yokuşlarda meydana gelebilen vites büyütüp küçültmelerdeki geçişleri algılamıyorsunuz. Bu sayede de sürüş zevkinin katlandığı bir yolculuk deneyimliyorsunuz. 


Hyundai i30 aksesuarları ise tasarımcılarının bu otomobile gösterdiği özeni bir kez daha ortaya çıkarıyor. Spor arabalarda öne çıkan çekik farlar, Avrupa tasarımı otomobillerde dikkat çeken arka farların tasarım biçimleri, pencerelerin alt kısmında ve kapıların kollarında yer alan metalik kaplamalar, ön tampon eteğinin şekli, arka difüzör, led stop farları, bagaj altı çıtası, dış giydirme seti, sis far çevresi, krom ayna kapağı, yan kapı çıtası ile iç tasarımdaki navigasyon ve bagaj havuzu tasarımları, arka tampon eşiği, kapı eşiği ve karter koruma dizayn ekibi tarafından gösterilen özene vurgu yapan cinsten.