Hangi Araba Markası Hangi Ülkede Üretiliyor?

Hangi Araba Markası Hangi Ülkede Üretiliyor?

Mercedes, Volvo, Peugeot, BMW gibi herkes tarafından bilinen araba markalarının hangi ülkede üretildiklerini merak ediyorsanız sayfamızı ziyaret edin!

Her geçen yıl insanların ihtiyaçları artıyor, teknoloji devleri de bu ihtiyaçlara yetişmek için pek çok yeni çözüm geliştiriyor. Otomobil sektöründeki çözümleri de bu çerçevede değerlendirmek gerek…. Dünya üzerinde bulunan onlarca araba markası her yıl kullanıcıların taleplerini karşılamak için milyonlarca araç üretiyor. Ancak bunu yaparken hem maliyeti düşürmek hem de talebe yetişebilmek adına sadece markanın doğduğu ülkede değil, farklı noktalarda da üretim gerçekleştiriyor. Bu durum yeni kurulan fabrikaların bulunduğu ülkenin istihdam ve hammadde satışına da önemli oranda fayda sağlıyor. Dolayısıyla herkes kazanıyor.

Bu öyle ilgi gören bir çıkar ilişkisi ki, düşman ülkeler bile aralarındaki bu ticari ilişkiyi sonlandırmıyor. Bunun en iyi örneği 2. Dünya Savaşı döneminde Amerika ve Almanya arasında görülmüştü. Savaş döneminde Amerikan GM (General Motors) hem Amerikan Chevrolet hem de Alman Opel markasının sahibiydi. Amerikalılar ve Almanlar savaşta farklı cephelerde olmasına rağmen GM markası bir taraftan Amerikan Ordusu için Chevrolet marka kamyon, diğer taraftan da Alman Ordusu için Opel marka kamyon üretiyordu.

O dönemde örneği tek olan bu ticaret ilişkisi günümüzde bir hayli yoğun şekilde devam ediyor. Özellikle büyük markalar bu üretimlerini onlarca ülkede gerçekleştiriyor. Örneğin dünya devlerinden Alman BMW markasının üretimi şu ülkelerde yapılıyor: Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Çin, Endonezya, Güney Afrika, Hindistan, Kanada, Malezya, Meksika, Mısır ve Tayland.

Bir diğer örnekse yine bir dünya devi olan Mercedes-Benz için verilebilir. Mercedes hangi ülkenin araba markası dendiğinde verilecek tek cevap vardır: Almanya. Ancak Mercedes hangi ülkelerde üretiliyor derseniz Almanya’nın yanı sıra onlarca ülke sayılabilir. Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Cezayir, Çin, Endonezya, Finlandiya, Güney Afrika, İngiltere, Kanada, Malezya, Meksika, Tayland, Vietnam bu ülkelerden bazıları.

Volvo hangi ülkenin arabası?
Dünyanın en sağlam ve en dayanıklı markası olarak anılan Volvo, dünyanın önde gelen TIR, otomobil, otobüs, iş makinesi, endüstriyel motor ve deniz motoru üretimi yapan İsveçli bir firma. Bir de İsveçli Volvo Group tarafından 1999 yılında Ford Motor Company’ye satılan Volvo Cars firması var. Bu firma 2010 yılında Çinli firma Geely’ye satıldı ve bundan sonra sadece binek araba ve SUV üretmeye başladı. Üretim tesisleri ise Göteborg (İsveç), Ghent (Belçika), Chongqing (Çin) ve Chengdu’da (Çin) yer alıyor. 


İskandinav araba markaları konusunda belki de tek öne çıkan isim olan Volvo dışında bu bölgeden bir marka dünyaya mâl olmuş değil. Mercedes firmasının üretim tesislerinden biri İskandinavya’nın güzel ülkelerinden Finlandiya’da yer alıyor.

Alman arabaları
Dünyada sanayi dendiğinde ilk akla gelen ülkelerden biri olan Almanya, geliştirdiği üstün teknolojiler sayesinde otomobil sektöründe de öncü markalara sahip. Üst düzey güvenlik, güç, iyi yol tutuş, kalite ve konfor gibi bir araçta aranan tüm iyi özellikleri sunan Alman arabaları binek ya da ticari araç kategorilerinde tüm dünyada her zaman en çok arananlar listesinde yer alıyor. Türkiye’de de durum pek farklı değil. Sıfır ya da ikinci el araba piyasasında pek çok Alman arabasını görmek mümkün. Audi, BMW, Mercedes Benz, Mini, Opel, Porsche, Smart, Volkswagen, Seat ve Skoda sektörde öncü rol üstlenen Alman araba markaları arasında yer alıyor. Bu markaların çıkardığı her bir model diğer otomobil üreticileri tarafından detaylı bir şekilde inceleniyor ve bir nevi örnek teşkil ediyor. Kullanıcılar arasında ise her yeni model yeni bir heyecan sebebi oluyor.