Dizel Motor Ömrü Kısa Mıdır?

Dizel Motor Ömrü Kısa Mıdır?

Araba satın alırken hemen herkes farklı kriterleri göz önünde bulunduruyor. Kimine göre dış tasarım ve konfor ön plandayken kimine göre de yakıt tüketimi ve sağlamlık öncelik haline geliyor. Bunların haricinde araba seçimlerini etkileyen en önemli konuların başında ise motor tipi geliyor. Her motor tipinin kendine göre artıları ve eksileri bulunuyor. Dizel motorlardan bahsedecek olursak bu motor tipi düşük yakıt tüketimi ve yüksek tork gibi konularda öne çıkıyor. Ancak dizelleri rakipleriyle kıyas konusu haline getiren önemli noktalardan biri de uzun ömürlülüğü.

Dizel Motor Ömrü Ne Kadardır?

Bundan 20-25 yıl önce arabalarla yüksek kilometre seviyelerine çıkmak pek mümkün değildi. Motor teknolojilerindeki gelişmeler maksimum 150-200 bin kilometreye kadar gidebilen benzinli motorların ömrünü 300 bine kilometreye çıkarırken, en büyük fark dizel motorlarda görüldü. Modern dizel motorlar 500 bin kilometrenin üzerine rahatlıkla çıkabiliyor. Hatta bir milyona yaklaşan dizel motorlara rastlamak da mümkün. Peki dizel motorları bu kadar uzun ömürlü kılan özellikler neler? 

 
Dizel motorun ömrünün daha uzun olmasını sağlayan sebeplerin başında motor tasarımı geliyor. Bu motorlar benzinlilere kıyasla daha yüksek silindir basınçlarına ve daha yüksek sıkıştırma oranlarına sahip. Uzun ömürlü olması amaçlanarak bu şekilde tasarlanan dizel motorlarda krank ve eksantrik milleri de daha büyük. Bu iki parçanın daha büyük olması daha geniş bir boşluk ve daha iyi yağ akışı anlamına geliyor. Motorun daha iyi yağlanması ise daha az aşınmaya neden olarak ömrünü uzatıyor.
 
Kullanım ömrünü etkileyen bir diğer faktör de kullanılan yakıtın tipi. Dizel motorların kullandığı yakıt, esas olarak ham yağdan üretilen damıtılmış bir yakıt olduğu için silindirlerin daha yavaş aşınmasını sağlıyor. Bu durum benzinli motorlarda ise tam tersi. Benzin kayganlaştırıcı olmayan, sert ve aşındırıcı bir madde olan aromatik hidrokarbondan üretildiği için motor ömrünü kısaltıyor. 
 
Dizellerin verimli performans sunan çalışma prensibi, uzun ömürlü olmasını sağlayan bir diğer faktör. Bu motorlar daha düşük devirlerde çalışabildiği için daha yüksek tork seviyeleri elde edebiliyor. Bu durum benzinli bir motorla kıyaslandığında aynı gücün elde edilebilmesi için dizellerin daha yavaş çalışması gerektiğini gösteriyor. Bu da piston, halka, silindir duvarı, yatak ve valf gibi motor parçalarının daha az aşınması anlamına geliyor.

Dizel Motorlu Araçların Avantajları Nelerdir?

Şimdi gelelim dizel motor avantajlarına... Eğer yolculuklarınızın çoğu otoyolda veya uzun yollarda geçiyorsa dizel motor kullanmanın en büyük avantajı olan yakıt tüketiminden faydalanabilirsiniz. Tipik bir dizel motor, benzinli olanlara kıyasla %30 daha iyi yakıt ekonomisi sunuyor.

Dizel motorlar daha iyi yakıt ekonomisi sunduğundan, çevre için daha iyi oldukları da söylenebilir. Öte yandan dizel motor emisyonlarının benzinlilere kıyasla daha kirli olduğu bilinen bir gerçek. Ancak eşdeğer emisyon hacimlerinde dizel motorlu araçlar daha fazla yol gidebildiği için çevre dostu kabul edilebilir.
 
Dizel motorlar güçlü bir yakıt enjeksiyonuna sahip olduğu için sürüş performansında da etkili sonuçlar sunuyor. Nitekim dizel otomobiller rakiplerine göre daha yüksek torka sahip oluyor.
 
Öte yandan dizelin tüm bu avantajlarından faydalanmanın bazı bedelleri var. Dizel motorlar daha uzun ömürlü olacak şekilde tasarlansalar da mutlaka düzenli periyotlarla bakımdan geçmeleri gerekiyor. Bu noktada dizel arabaların bakım maliyetlerinin rakiplerine kıyasla daha yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Özellikle yakıt pompasında oluşabilecek bir arıza yüksek maliyetler çıkarabilir. Bu durum da yakıt pompasının karmaşık yapısından kaynaklanıyor.
 
Dizel araç bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise yakıt filtresi. Filtrenin düzenli olarak değiştirilmesi gerekiyor. Ancak bakımı aksatılmayan dizel motora sahip bir arabanın 30 yıla kadar kullanılabileceğini de söylemek gerekiyor.